August 05, 2022

Panna Udvardy ma semifinalistă la BCR Iași Open

Jucătoarea maghiară Panna Udvardy (23 de ani, locul 93 WTA) este prima semifinalistă la BCR Iași Open. Udvardy, favorită 2 la Iași, a învins-o clar în primul sfert de finală pe Kristina Mladenovic, din Franța (29 de ani, 112 WTA), a 6-a favorită, scor 6-1, 6-2, într-un meci ce a durat o oră și un sfert.
În semifinale, Panna Udvardy o va întâlni pe învingătoarea din sfertul Rebeka Masarova (Spania) – Maja Chwalinska (Polonia).
Aceasta a fost a 8-a victorie consecutivă pentru Panna Udvardy, care s-a impus săptămâna trecută la turneul ITF de 60.000 de dolari de la Cordenons, Italia. Sportiva din Ungaria a câștigat în Italia toate cele cinci meciuri în două seturi, iar la BCR Iași Open și-a învins adversarele, de asemenea, în minimum de seturi.