July 12, 2022

Ziua 1 - ATP CHALLENGER 100 - CONCORD IASI OPEN

Nicholas David Ionel produce surpriza și merge în turul 2 la Concord Iași Open

Luni dimineață, cu începere de la ora 11.00, la Baza Sportivă Ciric s-au disputat primele trei meciuri din turul 2 de calificări la Concord Iași Open. Din păcate, toți cei trei sportivi români prezenți pe teren au fost învinși. Pe „Central”, Sebastian Gima a pierdut în fața brazilianului Matheus Pucinelli de Almeida, scor 2-6, 4-6, tot în două seturi fiind învins de Vlad Stoica de un alt brazilian, Jose Pereira, scor 0-6, 1-6, pe terenul 5. În primul meci al zilei de pe terenul 2, Călin Manda a abandonat în setul 2 în fața belgianului Joris De Loore, la scorul de 4-6, 0-2. Călin a fost nevoit să se pensioneze din cauza unei probleme medicale la mână.

Nicolae Frunză s-a calificat pe tabloul principal la Concord Iași Open , după ce l-a învins cu categoric 6-0, 6-1 pe ucraineanul Oleg Prihodko, în turul 2 al calificărilor. Nicolae Frunză devine astfel al cincilea român sigur de prezenţa sa pe tabloul principal, după Marius Copil, Filip Cristian Jianu, Nicholas David Ionel şi Cezar Creţu.

După Nicolae Frunză, Ștefan Paloși a devenit al doilea jucător român care a accesat tabelul principal de simplu, din calificări. Stefan l-a invins pe rusul Andrey Chepelev in doua seturi extrem de disputate, scor 7-6 (4), 6-3 si a obtinut biletul pentru masa principala.

Pe tabela principală a apărut și moldoveanca Ilya Snitari, după 7-5, 6-2 cu cehul David Poljak.

Luni, prima cu meciuri pe tabela principală, s-a încheiat cu o victorie uriașă obținută de Nicholas David Ionel în fața croatului Borna Coric, reușind să se califice în turul 2.

Beneficiar al unui wild card, David Ionel, 19 ani, 311 ATP, l-a învins pe experimentatul croat Borna Coric, 25 de ani, numărul 189 mondial, locul 12 ATP, în două seturi, scor 6-4, 6 -2, într-un meci care a durat o oră. și o jumătate. În primul set s-a mers cap la cap până la 3-3, când David a reușit un break care s-a dovedit a fi decisiv, jucătorul nostru câștigând cu 6-4, după 45 de minute.

În setul doi, David a ratat două puncte de break la 1-1, dar în cele din urmă a reușit să câștige serviciul lui Coric la 2-2. Din acest moment, jocul lui David Ionel a fost din ce în ce mai precis, croatul a riscat și a greșit mai multe, iar reprezentantul nostru a mai luat un break și a câștigat pe merit, 6-2, reușind să închidă meciul cu un as. . Nicholas David Ionel obține astfel una dintre cele mai importante victorii ale carierei și îl va întâlni în turul 2 pe câștigătorul meciului dintre francezul Geoffrey Blancaneaux (favoritul nr. 5) și românul Filip Cristian Jianu.

Șapte jucători români în programul de marți la Concord Iași Open

Marți, 12 iulie, va avea loc un adevărat maraton la Concord Iași Open, în a treia zi de competiție fiind programate nu mai puțin de 15 meciuri pe cele trei terenuri.

Primele meciuri vor juca Filip Cristian Jianu, Cezar Cretu si Marius Copil, in turul 1. Jianu (310 ATP) o va intalni cu a cincea favorita, francezul Geoffrey Blancaneaux (166 ATP), ieseanul Cezar Cretu (428 ATP) germanul Louis Wessels (267 ATP), și Marius Copil (330 ATP) îl vor întâlni pe ucraineanul Oleg Prihodko (351). De asemenea, pe tabla principală vor debuta și Nicolae Frunză și Ștefan Paloși, veniți din calificări, iar la dublu vor juca David Ionel și Alexandru Jecan.

Tot marți îi vom vedea pe primii favoriți Lehecka, Andujar și Kolar, campioana de anul trecut, la lucru.