August 03, 2022

Miercuri s-au disputat primele patru meciuri din optimile de finală

Ana Bogdan s-a calificat în optimi la BCR Iași Open. Cristina Dinu părăsește turneul de la Iași în optimi. Rezultatele complete ale zilei de miercuri

Miercuri s-au disputat primele patru meciuri din optimile de finală pe tabloul de simplu la BCR Iași Open, dar și o ultimă partidă contând pentru turul I.
În acest din urmă meci, Ana Bogdan, favorită nr. 3 la Iași, a învins-o cu un categoric 6-0, 6-2 pe Oana Simion, debutantă pe un tablou WTA, beneficiară a unui wild-card, calificându-se în optimile de finală. În această fază secundă, Ana (locul 75 WTA) o va întâlni pe Anastasia Zakharova, numărul 163 mondial.
În primul meci din optimi, Darya Astakhova (locul 256 WTA) a învins-o pe Cristina Dinu, numărul 313 mondial, scor 6-2, 6-2. Astakhova are deja patru victorii fără set pierdut la Iași, două în calificări și două pe tabloul principal, trei dintre ele în fața unor românce (Ștefana Lazăr, Irina Bara și Cristina Dinu).
Tot miercuri s-au calificat în sferturile de finală jucătoarele Panna Udvardy (Ungaria), Rebeka Masarova (Spania) și poloneza Maja Chwalinska.
Panna Udvardy, locul 93 WTA, a doua favorită la Iași, a câștigat duelul maghiar din optimi cu Reka Luca Jani, numărul 135 mondial, scor 6-0, 7-6 (6) și s-a calificat în sferturile de finală la BCR Iași Open.
Poloneza Maja Chwalinska, locul 160 WTA, a trecut în optimi de favorita nr. 4 Olga Danilovic, din Serbia, numărul 115 mondial, scor 7-6 (4), 6-4.
La rândul său, Rebeka Masarova (Spania, locul 156 WTA) a învins-o pe jucătoarea germană Nastasja Schunk, numărul 146 mondial, 4-6, 7-6 (5), 6-4.
În proba de dublu, Andreea Roșca și partenera sa Darya Astakhova s-au calificat în sferturi, în timp ce perechile românești Camelia Hristea/Ștefana Lazăr și Briana Szabo/Lavinia Tănăsie s-au oprit în optimi.