July 12, 2022

Marius Copil s-a calificat în turul 2

Jucătorul român Marius Copil, locul 330 ATP, l-a învins, marți seară, în ultimul meci de pe arena centrală a Bazei Sportive Ciric, pe ucraineanul Oleg Prihodko, numărul 351 mondial, scor 6-2, 7-6 (3) și s-a calificat în turul 2 la Concord Iași Open.
Primul set a fost câștigat clar de Marius Copil, care s-a impus cu 6-2, în 25 de minute, după ce a câștigat de două ori pe serviciul adversarului.
Actul al doilea a fost mult mai echilibrat, cu câte un break de fiecare parte. Mai întâi l-a reușit ucraineanul, la 2-2, pentru ca Marius să revină spectaculos și să conducă cu 5-4. În game-ul al zecelea, ucraineanul a anulat o minge de meci a lui Marius, ducând meciul în tie-break. Aici, Marius s-a impus clar, cu 7-3 și a închis meciul după o oră și 27 de minute, în uralele spectatorilor prezenți în tribunele Bazei Sportive Ciric.
Marius Copil va juca în turul 2 cu brazilianul Frederico Silva Ferreira, care l-a învins în primul tur prin abandon pe campionul de anul trecut, Zdenek Kolar. Cehul, favorit 3, s-a retras din motive medicale la scorul de 4-4 în setul 2, după ce câștigase primul act cu 6-4.

În ultimul meci al zilei, Nicolae Frunză, venit din calificări, a fost eliminat de italianul Luciano Darderi, scor 6-1, 7-5.