September 15, 2020

Filip Cristian Jianu, victorie spectaculoasă în primul tur la "Concord Iași Open” 2020. Programul zilei de miercuri, 16 septembrie

Victorie impresionantă reușită de Filip Cristian Jianu, în primul tur al turneului ATP Challenger 100 de la Iași, ”Concord Iași Open” 2020, aceasta fiind singura victorie din cele patru meciuri în care au fost implicați români în partidele disputate pe terenurile din cadrul Bazei Sportive Ciric.

Compatriotul nostru a primit un Wild Card din partea organizatorilor și a onorat corespunzător această decizie, reușind să controleze meciul și să-l învingă cu 6-4, 4-6, 6-2 pe mult mai experimentatul jucător rus Teymuraz Gabashvili, fost jucător de Top 50 ATP.

Imediat după meciul câștigat de Filip Jianu, pe Terenul 1 a intrat Marius Copil pentru meciul lui din primul tur al probei de simplu.

Din păcate, a fost un meci foarte greu pentru Marius, compatriotul nostru fiind eliminat după un meci de trei seturi și aproape două ore de joc. Favoritul 8 al turneului ATP Challenger 100 ”Concord Iași Open” a fost învins cu 5-7, 6-3, 6-3, de chilianul Marcelo Tomas Barrios Vera, mult mai bine pregătit din punct de vedere fizic. ”Am jucat foarte puțin în ultima vreme, apoi am revenit pe teren și m-am accidentat din nou, ceea ce a presupus încă o lună de pauză, așa că de vreo trei săptămâni am reușit să mă antrenez normal, dar azi nu a fost de ajuns”, a explicat Marius eșecul din primul tur al probei de simplu, și se declara mai optimist în privința celui de-al doilea meci pe care trebuia să-l joace tot azi, dar în turneul de dublu.

Din păcate pentru noi, Marius și coechiperul său, Nicholas David Ionel, nu au reușit să treacă de acest prim tur, deși au făcut un prim set aproape perfect împotriva unei perechi din Brazilia, Rafael Matos /Joao Menezes. Marius și Nicholas au câștigat spectaculos primul set, cu un categoric 6-1, dar brazilienii au revenit în joc după ce și-au adjudecat setul secund cu 6-3. În match tie-break, Matos și Menezes au fost mai puternici și s-au impus cu 10-7 pentru a-și asigura un loc în turul secund.

Meci dificil și pentru Florin Mergea, tot în primul tur al probei de dublu la ”Concord Iasi Open”, turneu ATP Challenger 100. Compatriotul nostru, care face pereche cu germanul Andre Begemann, a fost eliminat, cei doi fiind învinși cu 6-1, 7-5, de perechea Robert Galloway (USA) / Hans Hach Verdugo (MEX).

În fine, în celelalte meciuri jucate marți, toate din turneu de simplu la ”Concord Iași Open” 2020, s-au înregistrat următoarele rezultate:

[Q] T. Etcheverry (ARG) - Q. Halys (FRA) 4-6, 6-2, 6-3;

A. Menendez-Maceiras (ESP) - E. Karlovskiy (RUS) 6-3, 3-6, 6-2.

PROGRAMUL ZILEI DE MIERCURI, 16 SEPTEMBRIE

TEREN 1, Ora 10:00 AM

[WC] Cezar Crețu (ROU) vs [2] J. Munar (ESP)

Nu înainte de ora 12:00

[7] J. Menezes (BRA) vs [WC] F. Jianu (ROU)

[1] L. Bambridge (GBR) / B. McLachlan (JPN) vs [PR] A. De Greef (BEL) / Q. Halys (FRA)

[WC] C. Cretu (ROU) / F. Jianu (ROU) vs E. Couacaud (FRA) / F. Romboli (BRA)

TEREN 2, Ora 10:00 AM

A. Goransson (SWE) / A. Rinderknech (FRA) vs [WC] V. Cornea (ROU) / A. Jecan (ROU)

M. Bourgue (FRA) vs M. Barrios Vera (CHI)

A. Lawson (USA) / H. Reese (USA) vs C. Ilkel (TUR) / E. Karlovskiy (RUS)

TEREN 5, Ora 10:00 AM

[4] J. Rodionov (AUT) vs [Q] T. Etcheverry (ARG)

T. Gabashvili (RUS) / A. Menendez-Maceiras (ESP) vs [2] L. Martinez (VEN) / M. Reyes-Varela (MEX)

[3] T. Huey (PHI) / N. Lammons (USA) vs F. Meligeni Rodrigues Alves (BRA) / P. Polansky (CAN)

”Concord Iași Open”, turneu de Categoria ATP Challenger 100, dotat cu premii totale în valoare 88.520 de euro, se bucură de susținerea Primăriei Municipiului Iași și apreciază interesul manifestat de companii private din România: Concord Service Center, Nera Computers, Certus Software, Coriolan Aur Smarald, Albrau Prod, Complex Hotelier Unirea, Texdata, Fiterman Pharma si Lenovo.