July 14, 2024

Bolivianul Hugo Dellien și spaniolul Javier Barranco Cosano joacă astăzi pentru titlul de campion la Concord Iași Open. Finala va începe la ora 18.00

În această seară vom afla numele noului campion la Concord Iași Open, turneu ATP Challenger 100 dotat cu premii totale de 120.950 de euro. În marea finală a celei de-a cincea ediții, programată pe Terenul Central de la Baza Sportivă Ciric, cu începere de la ora 18.00, se vor întâlni bolivianul Hugo Dellien, 31 de ani, locul 171 ATP, favorit 6 și spaniolul Javier Barranco Cosano, 25 de ani, numărul 254 mondial.
În semifinalele desfășurate sâmbătă, Dellien l-a învins pe paraguayanul Daniel Adolfo Vallejo (18 ani, 289 ATP), scor 7-6 (4), 6-2, în timp ce spaniolul Cosano l-a eliminat pe favoritul 8, francezul Enzo Couacaud, 29 de ani, locul 195 ATP, scor 7-6 (5), 7-5.
Pentru a ajunge în finală, Dellien a avut nevoie de două meciuri cu set decisiv, în schimb spaniolul Cosano a câștigat toate cele patru dueluri fără să piardă vreun set.
De remarcat că bolivianul Dellien l-a eliminat în sferturi pe francezul Royer, cel care dădea marea lovitură în optimi prin victoria în fața principalului favorit, argentinianul Carabelli.